Witaj na naszej stronie

Zanim zapoznasz się z jej treścią, odpowiedz nam na pytanie.

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

Kalkulator

Wirtualny alkomat online – kalkulator promili we krwi

Wirtualny alkomat online – kalkulator promili we krwi

Dzięki powyższemu kalkulatorowi alkoholu możesz orientacyjnie sprawdzić poziom alkoholu we krwi. Musisz jednak pamiętać o tym, że nasz wirtualny alkomat online nie jest tak precyzyjny, jak profesjonalne testy trzeźwości. Jeżeli więc zamierzasz usiąść za kierownicą, a nie masz pewności, że już możesz – kup jednorazowy test trzeźwości i za jego pomocą sprawdź, czy możesz już jechać. Według producentów takich testów uzyskane wyniki odzwierciedlają faktyczny stan badanej osoby, o ile alkomat został użyty zgodnie z instrukcją.

Alkomaty na komisariatach to kolejna opcja, niejednokrotnie sugerowana przez przedstawicieli Policji jako rozwiązanie dla osób, które nie są pewne, czy mogą bezpiecznie jechać np. następnego dnia po “zakrapianej” imprezie. Spróbuj więc wybrać się na pobliski posterunek Policji i tam zapytaj o możliwość „dmuchnięcia w balonik”. Pamiętaj jedynie, że policjanci nie mają ustawowego obowiązku spełnienia Twej prośby i mogą Ci odmówić. Ponieważ jednak chodzi o bezpieczeństwo na drogach, szanse na sprawdzenie swej trzeźwości na komisariacie są naprawdę spore.

Prezentowany poniżej kalkulator promili ma za zadanie pokazać Ci jedynie przybliżoną zawartość alkoholu w Twoim organizmie w oparciu o wprowadzone dane. Kalkulator promili nie został zaprojektowany jako narzędzie, które zwolni Cię z odpowiedzialności, jeżeli zamierzasz kierować po wypiciu alkoholu i szukasz odpowiedzi na pytania „ile mam promili i czy mogę już prowadzić?” Pamiętaj: stuprocentową (nomen omen) pewność daje wyłącznie skorzystanie z badania alkomatem na posterunku Policji!

Co musisz podać w kalkulatorze promili – ile wypiłeś?

Aby uzyskać wyniki w postaci przybliżonego poziomu alkoholu we krwi oraz szacunkowego czasu do wytrzeźwienia, niezbędne jest podanie w wirtualnym alkomacie online kilku podstawowych informacji. Są to:

  • Twoja płeć
  • Twoja aktualna waga (w kilogramach)
  • rodzaj wypitego alkoholu (w przypadku spożycia kilku rodzajów alkoholu dane wymienione poniżej należy wprowadzić dla każdego z nich oddzielnie!)
  • moc alkoholu (w procentach)
  • liczbę porcji spożytego alkoholu
  • objętość pojedynczej porcji (w mililitrach)

Jak działa wirtualny alkomat online – przelicznik alkoholu

Nasz kalkulator alkoholu we krwi oblicza poziom „procentów” w oparciu o tzw. standardowe jednostki alkoholu (SJA). Zgodnie z przyjętymi w Polsce standardami 1 SJA to 10 gram czystego alkoholu. Poniższy alkomat wirtualny wylicza zawartość alkoholu, przeliczając liczbę przyjętych SJA i biorąc pod uwagę wprowadzone dane (waga, wiek, płeć itd.). Musisz jednak pamiętać, że uzyskany wynik jest wyłącznie orientacyjny, ponieważ każdy człowiek jest inny i dla każdego z nas metabolizm alkoholu przebiega z inną realną prędkością.

Ile mogę wypić alkoholu?

Najprostsza odpowiedź brzmi: ile chcesz (rzecz jasna w granicach rozsądku!), pod warunkiem, że nie masz zamiaru siadać później za kierownicą żadnego pojazdu. Kiedy zamierzasz kierować samochodem czy innym pojazdem, najlepiej wcale nie pić – to najskuteczniejszy sposób na to, by ograniczyć ryzyko. Jeśli jednak chcesz wiedzieć, kiedy po spożyciu alkoholu wytrzeźwiejesz i będziesz móc siąść „za kółkiem” nie łamiąc prawa, skorzystaj z naszego alkomatu internetowego. Pamiętaj tylko, że uzyskane wyniki nie są absolutne!

Jeżeli zastanawiasz się natomiast, jaka jest bezpieczna granica ilości regularnie wypijanego alkoholu, to w zasadzie taka nie istnieje. Alkohol jest substancją psychoaktywną, która zawsze wpływa na organizm ludzki. Rzecz jasna umiarkowane ilości alkoholu spożywane sporadycznie nie zniszczą Ci zdrowia, mogą mieć nawet na nie pozytywny wpływ, ale względnie bezpieczna granica jest bardzo niska.

Zgodnie z badaniami, przeprowadzonymi przez NIAAA (National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism) dawka dopuszczalna, czyli niosąca minimalne ryzyko dla organizmu, wynosi dla mężczyzn 4 SJA na dobę, ale nie więcej, niż 14 SJA w ciągu tygodnia z zachowaniem 2 dni całkowitej abstynencji. Dla kobiet wartości te należy obniżyć o połowę, by nie przekraczały pułapu minimalnego ryzyka (liczba dni abstynencji pozostaje ta sama). Spożywanie większych dawek alkoholu znacząco zwiększa ryzyko jego negatywnego oddziaływania na zdrowie.

Sprawdź, kiedy będziesz trzeźwy

To, że czujesz się trzeźwo po wypiciu alkoholu wcale nie znaczy, że tak jest – nawet jedno „piweczko” wpływa na Twoją koncentrację, czas reakcji i szybkość przekazywania informacji w mózgu. Prezentowany kalkulator promili pomoże Ci określić w przybliżeniu, w jakim czasie Twój organizm przetworzy cały wypity przez Ciebie alkohol i usunie go z organizmu.

Musisz jednak mieć na uwadze, że prezentowany przelicznik alkoholu funkcjonuje w oparciu o założenie, że przeciętnie 1 SJA jest spalana przez wątrobę w ciągu 1 godziny. Jest to pewne uogólnienie, gdyż metabolizm każdego człowieka jest odmienny, a tym samym faktyczna prędkość metabolizowania wypitych trunków będzie się różnić od tej średniej wartości.

Spalanie alkoholu – od czego zależy?

Prędkość przetwarzania alkoholu i rozkładania go jest kwestią osobniczą, indywidualną dla każdego człowieka. Przyjmuje się wprawdzie, że nominalnie wątroba jest w stanie przetworzyć i zneutralizować 1 standardową dawkę alkoholu (10 mg) w ciągu 1 godziny, jednak jest to wyłącznie uogólnienie, którego nie można traktować jako precyzyjnego wyznacznika szybkości trzeźwienia.

Trzeba także pamiętać, że rzeczywista prędkość, z jaką alkohol zostanie usunięty z Twojego organizmu, poza efektywnością funkcjonowania Twojej wątroby, jest uzależniona od wielu innych czynników. Do najważniejszych należy zaliczyć:

  • płeć osoby spożywającej alkohol – kobiety różnią się od mężczyzn pod względem „mocy przerobowych” z uwagi na fizjologię. Rozkład wypitego alkoholu przebiega u kobiet wolniej niż u mężczyzn, ponieważ w ich organizmach występuje mniejsze stężenie dehydrogenazy (enzymu odpowiedzialnego za przetwarzanie alkoholu w wątrobie)
  • wiek – ogólna zasada jest taka, że im starszy jest dany człowiek, tym bardziej jest podatny na działanie spożytego alkoholu, a jednocześnie tym wolniej zachodzą procesy metaboliczne. Trzeba też pamiętać, że przyjmowanie niektórych leków ma negatywny wpływ na zdolność organizmu do sprawnego neutralizowania alkoholu. W kontekście faktu, że osoby w starszym wieku biorą różne lekarstwa znacznie częściej, niż osoby młode, metabolizowanie alkoholu również przebiega wolniej
  • w przypadku kobiet znaczenie ma także stosowanie pigułek antykoncepcyjnych albo innych leków zawierających estrogen, gdyż mają one negatywny wpływ na prędkość, z jaką odbywa się metabolizm alkoholu

Kiedy mogę jechać samochodem – oblicz promile, aby sprawdzić, kiedy będziesz mógł prowadzić

Kiedy mogę jechać? Czy jestem trzeźwy? Ile promili mam we krwi? To chyba najczęstsze pytania, które nurtują kierowców po „zakrapianych” imprezach czy spotkaniach. Jeżeli należysz do tego grona i też zastanawiasz się, kiedy można jechać po alkoholu, wirtualny alkomat stworzony przez nas pomoże Ci określić przybliżony czas wytrzeźwienia. Bierz jednak pod uwagę, że są to wartości szacunkowe – nie dość, że każdy organizm reaguje inaczej na przyjęty alkohol, to na dodatek wystarczy się pomylić przy wprowadzaniu danych, aby uzyskany wynik był bardzo daleki od stanu faktycznego. Dla przykładu różnica w czasie trzeźwienia po wypiciu zaledwie 1 piwa może wynieść nawet ponad godzinę w zależności od tego, czy chodzi o piwo 4,5% czy takie, które ma 6,5% alkoholu! A zatem jeśli wykorzystujesz nasz alkomat online, aby sprawdzić, kiedy wytrzeźwiejesz, na wszelki wypadek daj sobie więcej czasu, niż pokaże wynik. A jeśli chcesz mieć całkowitą pewność, na każdym posterunku policji znajdziesz precyzyjny alkomat, który rozwieje wszelkie wątpliwości.