Co pijesz?

Alkohol to związek chemiczny o nazwie etanol (C2H5OH), który spożywamy w postaci piwa, wina lub napoju spirytusowego, np. wódki, whisky, rumu bądź likieru. Moc alkoholu zależy od stężenia, w jakim występuje w określonym produkcie. Co to oznacza?

czy-wiesz-co-pijesz-grafikaNiezależnie od rodzaju napoju alkoholowego, który wypijesz, będzie on miał na Ciebie taki sam wpływ. Wszystko zależy od stężenia i ilości spożytego alkoholu.

 

Moc napojów alkoholowych jest bardzo różna, nawet w obrębie danego rodzaju trunku. Na przykład piwo może mieć od 2% do 9% zawartości alkoholu w swej objętości. Wiele drinków stanowi też mieszaninę alkoholu z napojami bezalkoholowymi lub wodą.

 

Aby umożliwić porównanie mocy napojów alkoholowych, przyjmuje się standardową zawartość alkoholu w trunkach. Oznacza to, że standardowa porcja będzie zawierała zawsze taką samą ilość czystego alkoholu, bez względu na to, czy jest to piwo, wino czy wódka. Standardowa porcja alkoholu w różnych krajach waha się od 8 do 13 g. W Polsce przyjmuje się, że zawiera ona 10 g czystego alkoholu.